Wydatki na obronność najwyższe od czasów Zimnej Wojny

0
1428
wydatki na obronność

Nie jest tajemnicą, że żyjemy w czasach niestabilnych politycznie, a jak sugerują eksperci, jesteśmy na skraju III wojny światowej, która wybuchnąć może w każdej chwili. Nic dziwnego, że wydatki na obronność w wielu państwach świata są naprawdę wysokie. Szacuje się, że są one najwyższe od schyłku Zimnej wojny.

Kraje Bliskiego Wchodu

Zauważyć trzeba, że bronią się przede wszystkim państwa Bliskiego Wschodu, gdzie w ostatnich pięciu latach import broni wzrósł o 86%. To głównie tam trafia broń produkowana w Stanach Zjednoczonych. Rosjanie natomiast eksportują ją między innymi do Indii, Wietnamu, Chin i Algierii. To właśnie Indie kupują jej najwięcej. Jak wyliczył Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem, Indie sprowadziły do siebie 13% broni sprzedanej w latach 2012-2016.

Co z Europą?

Jak wygląda to z kolei w krajach Starego Kontynentu? Otóż pod tym względem daleko nam do reszty świata. W Europie import broni wyraźnie spadł, choć niewykluczone, że wkrótce się to zmieni.

Zauważmy jeszcze, że zwiększone wydatki na obronność są po części zgodne z polityką NATO. Instytucja ta zachęca bowiem kraje Europy, aby roczne wydatki sięgały tu do 2 proc. PKB. Dla porównania dodajmy tylko, że w USA jest to aż 4% produktu krajowego brutto.