Duże dotacje na drogi dla pięciu polskich miast

0
1387
dotacje na drogi

Pięć polskich miast może liczyć na duże dotacje na drogi pochodzące ze środków Unii Europejskiej. Mowa o Krakowie, Gliwicach, Lesznie, Tarnowie i Bydgoszczy. Łącznie mogą one liczyć aż na 481 milionów złotych.

Kraków i Gliwice

Na największą dotację może liczyć Kraków, który otrzyma aż 179 mln zł. Środki te będą przeznaczone na rozbudowę ulicy Igołomskiej we wschodniej części miasta, która stanowi część drogi krajowej 79. Przebiega ona z centralnej przez południowo-wschodnią do południowej części kraju.

Gliwice mogą z kolei liczyć na 117 mln zł. Pieniądze te przeznaczone są na budowę kolejnego odcinka obwodnicy śródmieścia, który prowadzi od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej. Odcinek ten przejmie ruch i funkcję drogi krajowej z infrastruktury niedostosowanej do przenoszenia dużych potoków ruchu.

Bydgoszcz, Leszno i Tarnów

Duże dotacje na drogi otrzymają także Bydgoszcz i Leszno. Pierwsze miasto może liczyć na 113 mln zł i przebuduje ulicę Grunwaldzką na odcinku od Węzła Zachodniego do granicy miasta. Jej długość to ponad 4,5 km. Leszno otrzyma z kolei ponad 57 mln zł, za które przebuduje DK12. Trasę tę podzielono na pięć odcinków.

Na najmniejszą dotację może liczyć Tarnów, który otrzyma tylko 15 mln złotych. W tym przypadku projekt będzie realizowany we wschodniej części Tarnowa i ma między innymi połączyć centrum miasta z obszarami po jego wschodniej stronie oraz łącznik DK 94 z autostradą A4.