W dzisiejszych czasach firma musi mieć swoją wizytówkę w internecie. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności oraz jej skali, strona firmowa może być prosta albo wręcz przeciwnie – bardzo rozbudowana. Jednak poza wyglądem witryny bardzo ważny jest także adres prowadzący do niej. Firmy działające na terenie polski najczęściej wybierają domeny z zakończeniem .pl. Przedsiębiorstwa chcące podbić rynki europejskie coraz chętniej sięgają po domeny z końcówką .eu. Dlaczego tak się dzieje? Czy to naprawdę konieczne?
Domena europejska – dlaczego warto ją mieć?
W sieci królują domeny krajowe. Dzięki nim firmy odkrywają przed użytkownikami internetu swoją narodowość. Końcówka adresu internetowego .pl ułatwia nam, internautom, szybkie odnalezienie firm, które działają w naszym kraju. Także przedsiębiorstwa zagraniczne wchodzące na polski rynek wykupują adresy internetowe, w których znajduje się nazwa marki oraz końcówka .pl, gdyż Polacy właśnie taki adres najczęściej będą wpisywali w wyszukiwarkę.
Skoro krajowe domeny są tak popularne, to po co inwestować w domeny europejskie? Jak się okazuje, mieszkańcy Unii Europejskiej, kiedy nie są pewni w jakim kraju zarejestrowana jest firma produkująca ich ulubione towary, szukają jej wpisując markę z końcówką .eu. W ten sposób firma posiadająca domenę europejską ma większe szanse na opanowanie nie tylko rynku krajowego, ale także rynków w krajach sąsiednich.
Domena europejska – czym różni się od domeny krajowej?
Domena europejska poza literami w końcówce adresu internetowego nie różni się od domeny krajowej. Podobnie jak domenę .pl, trzeba ją zakupić w serwisie zajmującym się sprzedażą domen. Następnie domena .EU musi zostać zrejestrowana. Rejestracja domen internetowych europejskich i krajowych wygląda dokładnie tak samo. Po zarejestrowaniu domeny można zacząć korzystać z niej w dowolny sposób.
Domeny europejskie jak są wykorzystywane
Domeny internetowe to swego rodzaju adresy, które pozwalają dotrzeć do strony firmowej. Przedsiębiorstwa chcące wyjść na rynki zagraniczne coraz częściej korzystają z domen europejskich, które ułatwiają mieszkańcom Unii dotarcie do nich. Firmy prowadzące biznes w Europie mogą iść dwoma ścieżkami. Tworzą stronę z domeną krajową, a następnie kolejną, do której prowadzi adres .eu. Jeśli firma sprzedaje różne produkty lub świadczy różnego rodzaju usługi na obu rynkach takie rozwiązanie sprawdza się doskonale. Warto jednak wiedzieć, że tworzenie i prowadzenie dwóch stron firmowych to spory koszt. Dlatego firmy oferujące te same produkty i usługi mieszkańcom Polski i Europy często korzystają z przekierowań. Po wpisaniu adresu .eu pojawia się strona z adresem polskim. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla klientów a dla przedsiębiorcy planującego rozwój firmy bardzo ekonomiczne. Budowanie jednej strony z tłumaczeniami to koszt znacznie mniejszy niż tworzenie wielu stron w różnych wersjach językowych.
Domena .eu to prosty sposób na poinformowanie świata o działalności gospodarczej. Dzięki niej mieszkańcy krajów Unii Europejskiej znacznie szybciej trafiają na strony firm polskich, które oferują potrzebne towary i usługi. Marząco wyjściu ze swoim biznesem poza granice kraju warto postawić na zakup domeny europejskiej. To niewielki wydatek, a może znacząco pomóc w rozwoju firmy.