Aplikacje do zwalczania marnotrawstwa żywności

Aplikacje mające na celu ograniczenie marnowania żywności zyskują coraz większą popularność w wielu krajach.
Firmy takie, jak Too Good To Go, Sauvegarde czy Flashfood skupują niesprzedane produkty z restauracji i sklepów spożywczych i sprzedają je w ilościach hurtowych lub przerabiają na dania, które sprzedają po niskich cenach.
„Oszczędności mogą dać konsumentom duży impuls do działania”, mówi szef marketingu Flashfood, Eric Tribe.
Aplikacja, z której korzysta sieć sklepów spożywczych Loblaw, została opracowana w 2016 roku przez przedsiębiorcę z Toronto Josha Dominguesa. Właśnie widział, jak jego siostra, szefowa kuchni, po przyjęciu wyrzucała jedzenie warte 4000 dolarów.


Flashfood oferuje artykuły spożywcze – mięso, drób, ryby, mleko, ciastka, pieczywo – których termin przydatności do spożycia dobiega końca. Ich wartość rynkowa została często obniżona o co najmniej 50%. Podczas gdy niektóre z tych produktów mogą przetrwać tygodnie, jeśli są zamrożone lub przygotowane, inne mogą być spożywane tylko w ciągu dnia lub dwóch.


Supermarkety często przeznaczają takie produkty dla organizacji charytatywnych, banków żywności, a nawet gospodarstw rolnych (które wykorzystują je do karmienia swoich zwierząt).
Metody te nie zapobiegają jednak temu, że sklepy spożywcze są odpowiedzialne za jedną czwartą krajowych odpadów żywnościowych. Dlatego właśnie Flashfood kieruje swoją ofertę wyłącznie do nich. Do tej pory firmie udało się zapobiec wyrzuceniu do śmieci ponad 13,5 miliona kilogramów żywności.
Second Harvest, organizacja charytatywna, która zajmuje się redystrybucją niesprzedanych produktów do ludzi w potrzebie, oblicza, że prawie 60% żywności produkowanej w Kanadzie kończy w śmieciach każdego roku – 35,5 miliona ton. Prawie jedna trzecia tej żywności mogłaby zostać odzyskana i przekazana ubogim.


„Niektórzy twierdzą, że marnowanie żywności można wyeliminować poprzez pobranie aplikacji”- mówi Maria Corradini, profesor na Uniwersytecie Guelph w Ontario.


Prawdopodobnie nie jest to prawda, ale mogą one pomóc w zmniejszeniu marnotrawstwa.
Przykładem może tu być uruchomiona w 2019 roku aplikacja Phenix, która pozwala użytkownikom kupować niesprzedaną żywność od sprzedawców detalicznych po niskich cenach. Wszystko, co musimy zrobić, to wybrać sprzedawcę i rodzaj koszyka (wege, lunchowy, organiczny, halal, itp.). Korzyść? Użytkownicy z góry wiedzą, co dostaną.

CZYTAJ WIĘCEJ

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

NAJNOWSZE

0
Would love your thoughts, please comment.x