Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

0
2168
jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli dostałeś zaproszenie na rozmowę o pracę, na pewno się denerwujesz. To oczywiste, bo każdy chce na niej wypaść jak najlepiej. Mimo wszystko z takiej rozmowy powinniście się tylko i wyłącznie cieszyć. Znaczy to tylko tyle, że Wasze dokumenty rekrutacyjne przykuły uwagę. Nie oznacza to jednak, że należy iść na nią nieprzygotowanym. To błąd. Tak więc, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozpoznanie pracodawcy

Wielu zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną bezczynnie czeka i nie robi w zasadzie nic. Szkoda, bo warto ten czas dobrze spożytkować. Choćby na rozpoznanie przedsiębiorcy. Nie jest to trudne. Szczególnie w dobie XXI wieku, kiedy to takie informacje możemy czerpać między innymi z sieci.

jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnejIm więcej będziesz wiedzieć na temat przedsiębiorcy, tym na rozmowie będzie Ci łatwiej, bo poczujesz się pewniej.

Sprawdź swój wizerunek

Wielu rekruterów swojego kandydata sprawdza w sieci. Co to oznacza w praktyce? Choćby to, że przeglądają oni ich profile na portalach społecznościowych. Warto je zablokować, aby nie były one publiczne. Jeśli znajdą się tam kompromitujące zdjęcia, może to zaszkodzić Twojej osobie.

Najczęstsze pytania

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej od strony praktycznej? Na pewno warto wcześniej przygotować sobie listę najczęściej zadawanych na takim spotkaniu pytań. To nie wszystko. Nie możesz rzecz jasna zapomnieć o swoim CV.

jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnejTak więc dokładnie je prześledź i zapoznaj ze wszystkimi szczegółami. Jeśli rekruter złapie Cię na jego nieznajomości, na pewno rozmowa ta nie zakończy się dla Ciebie sukcesem.

Zarobki

Przygotuj się również do pytania o zarobki. Pamiętaj, że niewłaściwa odpowiedź może Cię kosztować nie tyle utratę posady, ile nie pozwoli Ci na wyższe wynagrodzenie. Nie bój się więc rozmawiać o kwestiach finansowych i potraktuj to normalnie. Dobrze będzie, jeśli docenisz siebie i swoją pracę.

Skoro wiesz już, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej czas na praktykę. Poćwicz z kimś z rodziny czy znajomych. Bądź pewny siebie i ruszaj! Pozostaje nam życzyć Ci powodzenia!