Opłata audiowizualna w wysokości 6,33 zł?

Nieoficjalne informacje mówią o tym, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dąży do tego, aby zamiast obecnego abonamentu pobierać miesięcznie tylko 6,33 zł. Opłata audiowizualna w takiej wysokości dotyczyłaby każdego podatnika, a więc najprawdopodobniej również i przedsiębiorców. Propozycja taka ma niebawem zostać przesłana do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sugeruje się, że dzięki wprowadzeniu tej opłaty Telewizja Polska i Polskie Radio będą mogły liczyć na kwotę ponad 2,5 mld zł rocznie.

Opłata audiowizualna coraz niższa

Przypomnijmy, że obecnie opłata audiowizualna wynosi 22,70 zł miesięcznie, czyli 272 zł rocznie. Jak doskonale wiemy, wielu się od niej uchyla i robi to skutecznie. Stąd też działania, które miałyby temu zapobiec.

Jeszcze rok temu ówczesny wiceminister kultury Krzysztof Czabański sugerował, aby każde gospodarstwo płaciło po 12-15 złotych miesięcznie. Jacek Kurski liczył z kolei na opłatę w wysokości 10-12 zł każdego miesiąca. Inaczej widzi to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Według jej wyliczeń wystarczająca będzie składka wynosząca 6,33 zł miesięcznie.

KRRiT liczy na to, że opłata w takiej wysokości pozwoliłaby zyskać około 2,7 mld złotych każdego roku. Zaznaczono jednocześnie, że jest ona tak niska, że większość podatników nawet by jej nie zauważyła. Najprawdopodobniej naliczana byłaby razem z PIT-em, choć nie jest to jeszcze nic pewnego.

CZYTAJ WIĘCEJ

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

NAJNOWSZE

0
Would love your thoughts, please comment.x