Krajowa Administracja Skarbowa rozpocznie pracę 1 marca

0
1750
Krajowa Administracja Skarbowa

Równo za miesiąc skarbówka przejdzie sporą przemianę. 1 marca zacznie bowiem działać Krajowa Administracja Skarbowa. Będzie ona mogła sobie pozwolić na kontrole bez uprzedzenia oraz dostęp do dokumentów firmowych objętych tajemnicą. Dodatkowo urzędnicy skorzystać będą mogli z psów tropiących i specjalnego sprzętu. Po co to wszystko? Oczywiście, aby walczyć z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Uczciwi liczyć natomiast będą mogli na pomoc podatkową.

Zmiana dotyczyć będzie aż 65 tysięcy urzędników, którzy dostaną nowe uprawnienia. Minister Finansów i Rozwoju, Mateusz Morawiecki zrobi bowiem wszystko, aby zlikwidować oszustwa podatkowe. Według rządu zaoszczędzone w ten sposób pieniądze posłużą na sfinansowanie programów społecznych Prawa i Sprawiedliwości.

Co się zmieni?

Krajowa Administracja Skarbowa to w myśl nowych przepisów połączenie administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej. Szefem tego podmiotu będzie Marian Banaś.

Z pewnością wielu przedsiębiorców przygotowaną ustawą będzie mocno zaskoczona. Przede wszystkim nowa administracja celno-podatkowa nie będzie musiała zawiadamiać o wszczęciu kontroli. Ta rozpocznie się po okazaniu legitymacji. Urzędnicy sprawdzić natomiast będą mogli wszystko, a więc nie tylko miejsce przechowywania ksiąg i innych dokumentów, ale również mieszkanie kontrolowanego.

Same kontrole trwać mają natomiast nie dłużej niż 3 miesiące, ale to marne pocieszenie, bo będzie je można przedłużyć. Tak oto w sferze ściągania podatków polskich przedsiębiorców czekają duże zmiany.