Aukcje na GPW – na czym zarobiliśmy najwięcej w roku 2016?

0
1917
Aukcje na GPW

Każdy z nas szuka dziś dodatkowych sposobów zarobku. Nie inaczej było w roku ubiegłym. Najbezpieczniejsze były rzecz jasna lokaty, ale te ze względu na niskie stopy procentowe NBP były na poziomie tylko 2-4%. Znacznie więcej można było zarobić, inwestując w aukcje na GPW. Które spółki spisały się najlepiej?

Fantastyczny wynik JSW

Doskonałym wyczuciem może pochwalić się ten, kto rok temu zainwestował w akcje spółki JSW. Ta zanotowała bowiem największy zysk sięgający 550%! Skąd taki wzrost akcji jednego z największych producentów węgla koksowniczego na Starym Kontynencie?

Przede wszystkim to zasługa Chińczyków, którzy zużywają najwięcej węgla na świecie, a przecież ich gospodarka ostatnio szybko się rozwija. Poza tym nie bez znaczenia jest tu wyższa cena samego węgla.

Dobre wyniki osiągnęły także spółki Agroton z Ukrainy i Petrolinvest, które zyskały odpowiednio 270% i 400%. Pierwsza zajmuje się wytwarzaniem oleju słonecznikowego. Druga z kolei poszukuje gazu i ropy.

CD Projekt

Narzekać nie mogą też inwestorzy, którzy zainwestowali w aukcje na GPW studia CD Projekt. Jako że kolejna odsłona „Wiedźmina” odniosła na rynku gier spory sukces, odbiło się to korzystnie na wartości firmy, która obecnie wynosi 5 miliardów złotych. Aukcje tego podmiotu w roku ubiegłym poszły w górę aż o 130%.