RAM, a pamięć masowa

Prawdopodobnie najczęstszym wyzwaniem, jakie napotykają użytkownicy komputerów podczas korzystania z komputera, jest pamięć lub jej brak w komputerze.

Technicy wsparcia komputerowego powiedzą Ci, że użytkownicy komputerów często nie mają pewności co do różnych typów pamięci w ich komputerze. Użytkownicy często wymieniają RAM z pamięcią masową i odwrotnie. Stwierdzenia takie jak „Mam osiem gigabajtów dysku” lub „Mam jeden terabajt pamięci” mówią ludziom zajmującym się obsługą komputerów, że mają do czynienia z nowicjuszem, jeśli chodzi o terminologię komputerową. Przeanalizujmy więc te dwie części komputera, ich współdziałanie i wpływ na wydajność komputera.

RAM
Główna pamięć komputera to RAM. Można o nim myśleć jako o obszarze roboczym używanym przez komputer do wykonywania pracy. Gdy dwukrotnie klikniesz aplikację, otworzysz dokument – pamięć RAM zostanie wykorzystana do przechowywania tych danych podczas pracy komputera. Nowoczesne komputery są często wyposażone w 8, 16, 32 lub więcej gigabajtów pamięci RAM. Ma to szczególne znaczenie w przypadku poszukiwania laptopa z przeznaczeniem do gier. Wówczas ilość minimalna to 8 GB RAM, a maksymalna 64 GB RAM. W niektórych laptopach istnieje możliwość podniesienia tej pamięci. Warto jednak przed zakupem sprawdzić co jest dostępne na rynku laptopów gamingowych na przykład tu: szukamlapka.pl. Parametry laptopa gamingowego często powodują, że stawiamy znak równości między nim, a komputerem stacjonarnym. Jednak nie istnieje żaden powodów, by rezygnować z wygody jaką daje laptop.

Pamięć masowa
To dysk twardy lub dysk SSD, na którym dane są zapisywane i mogą być przechowywane przez czas nieokreślony, aby można je było w razie potrzeby przywołać. Może to być zeznanie podatkowe, wiersz w edytorze tekstu lub e-mail. Dla porównania, pamięć RAM jest niestabilna – informacje, które tam są, znikają po wyłączeniu zasilania lub po zresetowaniu komputera. Rzeczy zapisane na dysku pozostają tam na stałe, dopóki nie zostaną usunięte lub dopóki nośnik danych nie ulegnie awarii.

CZYTAJ WIĘCEJ

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

NAJNOWSZE

0
Would love your thoughts, please comment.x