Prawdopodobnie najczęstszym wyzwaniem, jakie napotykają użytkownicy komputerów podczas korzystania z komputera, jest pamięć lub jej brak w komputerze.
Technicy wsparcia komputerowego powiedzą Ci, że użytkownicy komputerów często nie mają pewności co do różnych typów pamięci w ich komputerze. Użytkownicy często wymieniają RAM z pamięcią masową i odwrotnie. Stwierdzenia takie jak „Mam osiem gigabajtów dysku” lub „Mam jeden terabajt pamięci” mówią ludziom zajmującym się obsługą komputerów, że mają do czynienia z nowicjuszem, jeśli chodzi o terminologię komputerową. Przeanalizujmy więc te dwie części komputera, ich współdziałanie i wpływ na wydajność komputera.
RAM
Główna pamięć komputera to RAM. Można o nim myśleć jako o obszarze roboczym używanym przez komputer do wykonywania pracy. Gdy dwukrotnie klikniesz aplikację, otworzysz dokument – pamięć RAM zostanie wykorzystana do przechowywania tych danych podczas pracy komputera. Nowoczesne komputery są często wyposażone w 8, 16, 32 lub więcej gigabajtów pamięci RAM. Ma to szczególne znaczenie w przypadku poszukiwania laptopa z przeznaczeniem do gier. Wówczas ilość minimalna to 8 GB RAM, a maksymalna 64 GB RAM. W niektórych laptopach istnieje możliwość podniesienia tej pamięci. Warto jednak przed zakupem sprawdzić co jest dostępne na rynku laptopów gamingowych na przykład tu: szukamlapka.pl. Parametry laptopa gamingowego często powodują, że stawiamy znak równości między nim, a komputerem stacjonarnym. Jednak nie istnieje żaden powodów, by rezygnować z wygody jaką daje laptop.
Pamięć masowa
To dysk twardy lub dysk SSD, na którym dane są zapisywane i mogą być przechowywane przez czas nieokreślony, aby można je było w razie potrzeby przywołać. Może to być zeznanie podatkowe, wiersz w edytorze tekstu lub e-mail. Dla porównania, pamięć RAM jest niestabilna – informacje, które tam są, znikają po wyłączeniu zasilania lub po zresetowaniu komputera. Rzeczy zapisane na dysku pozostają tam na stałe, dopóki nie zostaną usunięte lub dopóki nośnik danych nie ulegnie awarii.