Innowacyjne polskie firmy otrzymają pomoc finansową

0
1736
innowacyjne polskie firmy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma zamiar inwestować w innowacyjne polskie firmy. Stworzono w tym celu dwa specjalne fundusze inwestycyjne i przeznaczono na to 2 mld złotych. Zarządzać nimi będą doświadczeni inwestorzy publiczni – PFR Ventures i BGK TFI oraz prywatni – VC3.0 i FinCrea TFI.

Pół na pół

Piotr Dardziński pełniący funkcję wiceministra nauki i szkolnictwa zauważył, że to dobra wiadomość dla nowych firm, które mają pomysł, ale nie posiadają kapitału na jego realizację.

Jednocześnie przy podpisaniu umowy w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zauważył, że chodzi tu w zasadzie o fundusze funduszów. Tak więc najpierw starania będą czynione w celu znalezienia prywatnych lub publicznych inwestorów, którzy chcą inwestować w innowacyjne polskie firmy, a następnie środki te trafią do samych zainteresowanych w zamian za udziały. Połowa przeznaczonych na dofinansowanie środków będzie pochodzić od inwestorów. Druga z kolei od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Koncepcja jest taka, aby po latach, kiedy firmy uzyskają już samodzielność, udziały należące do inwestorów zostały odsprzedane z zyskiem, a środki ulokowane w kolejnych startup’ach.