Zła wiadomość dla przedsiębiorców – rosną składki ZUS

Przedsiębiorcy nie mają w Polsce łatwo i nie zapowiada się na to, aby ich sytuacja miała się poprawić. Od stycznia przygotować się oni muszą na wzrost opłat. Rosną bowiem składki ZUS.

Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2016 r. wyniosło 4 404,17 zł. Trzy czwarte tej sumy to natomiast minimum, od jakiego właściciel działalności gospodarczej musi każdego miesiąca opłacać za siebie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Najniższa podstawa wymiaru składki zdrowotnej dla prowadzących własną DG wynosi więc dziś 3 303,13 zł. Wyliczając miesięczna składka zdrowotna wynosząca 9 proc., sprowadza się do 297,28 zł obecnie w porównaniu do 288,95 zł przed rokiem. Oznacza to wzrost w wysokości 2,88%.

Składki ZUS a koszty prowadzenia firmy

O ile wzrosną więc koszty prowadzenia działalności? Licząc zdrowotne i emerytalne składki ZUS w ubiegłym roku, przedsiębiorca rocznie płacił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 1121,52 zł miesięcznie. Obecnie ta kwota wzrasta o 51,04 zł każdego miesiąca. W skali roku prowadzenie działalności kosztować nas więc będzie więcej o 612,48 zł.

Zmiany odczują też nowi przedsiębiorcy, którzy przez pierwsze dwa lata opłacają preferencyjne składki ZUS. W ich przypadku rosną one z poziomu 465,20 zł miesięcznie do 487,90 zł.

CZYTAJ WIĘCEJ

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

NAJNOWSZE

0
Would love your thoughts, please comment.x