Jak rozpoznać najlepszego kandydata podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Dla wielu przedsiębiorstw, nawet jeśli obecne warunki nie wydają się sprzyjające, konieczne jest przewidywanie i posiadanie kompetentnego personelu dostępnego w momencie przejęcia, aby móc reagować na nowe problemy i zapewnić trwałość przedsiębiorstwa. Poznanie kandydata, czy to podczas rozmowy twarzą w twarz, czy podczas webinaru, oznacza przede wszystkim potraktowanie rozmowy jako wymiany i ułatwienie tego spotkania poprzez empatię.


Nadszedł czas na rekrutację. W stosie CV, kilka przykuło Twoją uwagę i otrzymujesz kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną. Ale jak uzyskać jasny obraz osoby, która stoi przed Tobą? Oto kilka wskazówek, jak zrobić jak najlepsze wrażenie na kandydatach i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie osoby, której firma potrzebuje.

Filozofia wywiadu

Rozmowa kwalifikacyjna nie jest organizowana jako zwykłe powtórne przeczytanie Curriculum Vitae. Jeśli ta ostatnia jest stosowana jako wytyczna i nie omieszkasz zapytać o szczegóły w kwestiach, które Cię interesują, będziesz musiał rozpocząć prawdziwą dyskusję, otwartą i szeroką, aby skłonić kandydata do ujawnienia swojej osobowości. Będziesz musiał ocenić know-how kandydata, jak również jego umiejętności interpersonalne, a zatem jego zdolność do zintegrowania się z Twoją firmą. Jeśli wybrałeś to CV, to dlatego, że pod względem technicznym spełnia ono wymagania stanowiska; rozmowa kwalifikacyjna powinna pozwolić Ci docenić ludzki wymiar aplikacji.

Odprężenie kandydata

W większości przypadków kandydat będzie spięty. Bądź uprzejmy i nie przechodź od razu do sedna sprawy. Zaproponuj kawę i zacznij od zadania kilku niegroźnych pytań. Bądź pobłażliwy, trema jest naturalna! Celem jest stworzenie odpowiedniej atmosfery dla wysokiej jakości rozmowy kwalifikacyjnej, która pozwoli kandydatowi ujawnić swoje prawdziwe oblicze.

CV i nie tylko

Dowiedz się, jakie jest środowisko pracy na stanowiskach, które już zajmowałeś. Wykorzystaj CV do oceny cech kandydata. Ile mieli autonomii, jaki styl zarządzania lubią praktykować i dlaczego? Jakie były powody kolejnych zmian pracy, a zwłaszcza ostatniej? Czego oczekujesz od swojego życia zawodowego? Celem jest określenie osobistej siły napędowej rozmówcy i sprawdzenie, czy jego motywacje są zgodne z Twoimi oczekiwaniami i tym, co proponujesz.

Zaskocz kandydata

Zabierz kandydata do otwartego obszaru dyskusji. Nie chodzi o to, by ich zniechęcić, ale by skłonić ich do nieszablonowego myślenia. Faworyzując pytania otwarte, zmuszasz kandydata do dłuższej wypowiedzi i otwarcia się przed Tobą. Zobacz jak Twój rozmówca konstruuje swoje odpowiedzi i obserwuj jego ogólne nastawienie. Dobre poczucie syntezy i dobre zarządzanie stresem to kluczowe punkty na przyszłość!

Przeszłość kandydata

Czy martwi Cię coś, co Cię niepokoi? Zadaj pytanie wyraźnie i nie wahaj się wrócić do niego w dalszej części rozmowy. Jeśli kandydat naprawdę ma coś do ukrycia, trudno mu będzie dwa razy rozwinąć kłamstwo, a jeśli wszystko jest jasne, powinieneś być spokojny.

Przyszłość

Zaprojektuj kandydata na stanowisko, o które się ubiega. Jak on/ona to widzi? Jaka jest ich wizja firmy, jej oferty, rynku? Co ma nadzieję wnieść do współpracy i czego oczekuje od niej? Na tym etapie rozmowy, jeśli Twoje zainteresowanie kandydatem potwierdzi się, powiedz mu, że poprosisz o referencje od jednego lub kilku jego byłych pracodawców, a następnie porusz istotne kwestie: wynagrodzenie, benefity, godziny pracy.

Cały punkt rozmowy kwalifikacyjnej jest relacja międzyludzka, która inicjuje. Nie wnosi nic więcej niż CV, jeśli nie wykracza poza listę tych ostatnich. Pod koniec rozmowy powinieneś mieć dość dokładne wyobrażenie o osobowości Twojego rozmówcy. Nie rekrutujesz dyplomu, ale mężczyznę lub kobietę w całej ich złożoności.

CZYTAJ WIĘCEJ

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

NAJNOWSZE

0
Would love your thoughts, please comment.x