Ograniczenia programu 500+

0
1788
ograniczenia programu 500

Wiele wskazuje na to, że rząd wprowadzi pewne ograniczenia programu 500+. Wszystko po to, aby nieuczciwi rodzice nie mogli wyłudzać tego świadczenia, co na pewno ma dziś miejsce, choć tak naprawdę nikt nie wie, jak szeroką skalę mają takie oszustwa. Jakich w związku z tym zmian możemy spodziewać się w tym świadczeniu?

Samotny czy nie samotny?

Przede wszystkim wielu urzędników wskazuje na rodziców, którzy mają status jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a przy okazji żyją z partnerem w konkubinacie. Wnioski takich rodziców mają być więc dokładniej sprawdzane. Między innymi urzędnicy będą sprawdzać, czy samotny rodzic wystąpił o alimenty.

Zaniżanie dochodu

Pewne ograniczenia programu 500+ dotyczą również zaniżania dochodu przez rodziców. Niekiedy dzieje się bowiem tak, że rodzice zwalniają się z pracy, by po chwili u tego samego przedsiębiorcy zatrudnić się raz jeszcze, ale na podstawie umów z niższą pensją. Po zmianach, jeśli kontrola wykaże takie działanie, świadczenie będzie wstrzymywane na kilka miesięcy.

Nie będzie zasady „złotówka za złotówkę”

Na pewno rząd nie zdecyduje się również na tak zwany projekt złotówka za złotówkę złożony w sejmie przez opozycję. Mówił on, że do świadczenia mieliby prawo również rodzice, których dochody nieznacznie przekraczają próg jego przyznania. Wówczas miałoby ono o tę kwotę zostać zmniejszone. Takiego planu niestety nie ma i nie będzie.

Ponadto odniesiono się również do prostszego i szybszego składania wniosków. Tak więc resort cyfryzacji dąży do tego, aby wnioski bez problemu złożyć można byłoby przez internet, bez konieczności wizyty w urzędach.