Jeden rachunek do ZUS już pewny. Prezydent podpisał wiążącą ustawę

0
2080
jeden rachunek

Kancelaria Prezydenta poinformowała o tym, że Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której wysyłanie przelewów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie o wiele prostsze. Po zmianach przelew wyślemy na tylko jeden rachunek do ZUS zamiast czterech, jak ma to miejsce obecnie.

Rachunek dla każdego

Zmiany skutkują tym, że każdy będzie miał swój indywidualny rachunek. Obecnie są to rachunki ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych.

Z pewnością jest to więc spore udogodnienie. Tym bardziej że obecnie przy jakiejś pomyłce przy przelewie, prowadzić było trzeba postępowanie wyjaśniające. Teraz żadnego problemu z ustaleniem płatnika już nie będzie.

Po wykonaniu przelewu do ZUS należeć będzie rozdysponowanie składek na odpowiednie fundusze i ubezpieczenia. Wykonane zostanie to przy wykorzystaniu do tego specjalnego algorytmu.

Dodajmy tu jeszcze, że zmiany te wejdą w życie 1 stycznia. Do tego czasu każdy powinien otrzymać indywidualny numer, na który będzie wykonywał takie przelewy.