Od stycznia lekarze przyjmują osoby bez ubezpieczenia

0
1796
lekarze przyjmują osoby bez ubezpieczenia

Wszystkim nieubezpieczonym przypominamy, że od nowego roku lekarze przyjmują osoby bez ubezpieczenia. Te nie mają się czego obawiać. Nie będą przy tym obarczone kosztami wizyty. Minister Zdrowia Konstantyn Radziwiłł dał jasno do zrozumienia, że państwo nie będzie dochodziło odzyskiwania kosztów za świadczenia medyczne udzielone nieubezpieczonym.

W Polsce nieubezpieczonych jest ponad dwa miliony osób. Większość z nich to osoby pracujące na tak zwanych umowach śmieciowych”. Ideą resortu było skończenie z sytuacją, kiedy to ludzie unikali lekarza ze względu na wysokie koszta. Udało się to zrealizować.

To, że lekarze przyjmują osoby bez ubezpieczenia to jednak tylko jedna ze zmian w służbie zdrowia. Wraz z dniem 1 stycznia 2018 roku zlikwidowany zostanie również Narodowy Fundusz Zdrowia. Jego wojewódzkie oddziały będą przekształcone w Wojewódzkie Urzędy Zdrowia. Do ich zadań będzie należało finansowanie służby zdrowia na poziomie wojewódzkim, kontraktowanie części świadczeń czy nadzorowanie działania placówek zdrowotnych.