Europejski Korpus Solidarności, czyli projekt wolontariatu europejskiego

0
14498
Europejski Korpus Solidarności

Nie jest wykluczone, że już niebawem Europejski Korpus Solidarności zostanie poważnie rozbudowany. Komisja Europejska na program ten w latach 2018-2020 przeznaczyć chce bowiem ponad 340 mln euro.

100 tys. wolontariuszy

Dzięki tym środkom Europejski Korpus Solidarności zasilić będzie mogło nawet 100 tys. wolontariuszy. Mają oni między innymi pomagać uchodźcom, choć nie tylko. Poza tym będą również wspierać osoby ubogie czy ofiary klęsk żywiołowych.

Warto zauważyć, że pierwsze osiem programów oferujących wolontariaty, praktyki zawodowe czy miejsca pracy zostało już uruchomionych. Zarejestrowało się w nich przeszło 30 tys. młodych ludzi, a niektórzy z nich zostali już oddelegowani.

Z informacji, które podaje Komisja Europejska, wynika, że w ramach korpusu oddelegowanie wolontariuszy na praktyki zawodowe trwać będzie do 12 miesięcy. Najczęściej będzie to jednak okres od dwóch do sześciu miesięcy.

Poza tym możliwe będzie również zgłoszenie kolegialne do korpusu. Wówczas grupy złożone z 10-40 wolontariuszy z różnych krajów będą działać wspólnie przez okres od dwóch tygodni do dwóch miesięcy.