Dzisiejsza muzyka

0
3231

Skąd wzięła się muzyka dwudziestego pierwszego wieku? Na początku rozważań musimy się zastanowić jakie gatunki muzyczne przynosi nam dzisiejsze otoczenie.

W ostatnich latach powstaje w muzyce, bardzo dużo kierunków. Jeszcze nie spotkałem się z taką epoką, w której występowałby aż tak wysoki poziom twórczy. Oprócz znanych nam doskonale dziedzin, takich jak pop, hip-hop, reggae, rocka, hard rocka posiadamy wiele dziedzin nawzajem przenikających się się nawzajem.

Warte na wzgląd i fascynujące jest łączenie rocka z typowo poważną muzyką orkiestrową. Mogło by się nam wydawać, że dziedziny te do siebie typowo nie pasują, lecz po wysłuchaniu okazuje się że nawet bardzo do siebie pasują. Brzmienie orkiestry można powiedzieć że hamuje brzmienie rocka, jakby matka wychowała swoje dziecko, zaś rock nadaje muzyce poważnej całkowicie nowego niespotykanego brzmienia. Ostatnimi czasy większą sławę zyskuje także muzyka typu country- ludowa. Narody chlubią się posiadanie zespołów ludowych i pielęgnowaniem ich tradycji.

Godne uwagi jest także to że zespoły te w większości korzystają tylko z przekazów ustnych, nie tak jak dotychczas tylko z zapisu nutowego czy tabulaturowego. Słuchacze też bardzo są chętni usłyszeć muzykę, która była wykonywana przez ich przodków. Omawiając muzykę pop nie może ujednolicać całego tego gatunku, gdyż jest ona tak bardzo zróżnicowany iż jednego utworu z tej epoki, w żadnym razie nie można porównywać z drugim. Tendencje w tej muzyce także są bardzo zróżnicowane. Co artysta to inny pomysł.

Bardzo popularne jest wracanie do instrumentów klasycznych, takich jak gitary klasyczne czy brzmienie smyków kwintetu smyczkowego.