Rośnie liczba niewypłacalnych firm w Polsce

0
2139
liczba niewypłacalnych firm

Najnowsze badania sugerują, że liczba niewypłacalnych firm w Polsce rośnie. W styczniu tego roku było ich 69 wobec 44 w tym samym okresie rok wcześniej. Jak nie trudno więc policzyć liczba takich przedsiębiorstw w ciągu roku w naszym kraju wzrosła aż o 44%.

Sektor budowlany i co jeszcze?

Warto w tym miejscu zauważyć, że największe problemy mają firmy z sektora budowlanego. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ jest to związane z brakiem inwestycji, co ma związek między innymi z zadłużeniem samorządów i instytucji centralnych. Dodajmy też, że dotyczy to firm tak budownictwa ogólno-mieszkaniowego, jak i specjalistycznego. Nic też nie wskazuje na to, że sytuacja firm w tym sektorze w najbliższym roku ulegnie poprawie. Rynek ten nadal powinien tkwić bowiem w zawieszeniu.

Poza tym dość często z utratą płynności finansowej zmagają się firmy z sektora wytwórczego i usługowego. Dotyczy to między innymi branży metalowo-maszynowej, a więc produkcji i obróbki części, profili, konstrukcji i maszyn.

Przedsiębiorcze woj. warmińsko-mazurskie

Patrząc natomiast na lokalizację upadających firm, to w styczniu najwięcej było ich w województwie mazowieckim, a także w Polsce południowej i południowo-wschodniej. Najlepiej sytuacja wyglądała natomiast na Warmii i Mazurach.