Podatki w Unii Europejskiej – francuskie rodziny najbardziej stratne

0
1743
podatki w Unii Europejskiej

Raport Organizacji Współpracy i Rozwoju Gospodarczego OECD z siedzibą w Paryżu zauważa, że najwyższe podatki w Unii Europejskiej i całej strefie euro płacą rodziny we Francji. Polska nie wypada w tym zestawieniu najgorzej. Najlepiej świadczy o tym fakt, że gorzej wyglądają tu rodziny włoskie, niemieckie czy norweskie.

Model 2+2

Warto zauważyć, że autorzy tego projektu skupili się na rodzinach w modelu 2+2, a więc rodzicach i dwójce dzieci. Tak oto rodzina we Francji, w której pracuje tylko jeden rodzic, zarabiając średnią krajową, do skarbu państwa odprowadzić musi aż 40 proc. dochodu brutto. Wskazuje to tylko na to, że polityka prorodzinna nie jest we Francji na najwyższym poziomie i można mieć do niej wiele zastrzeżeń. Dla porównania rodziny włoskie pacą o prawie dwa procent mniej, niemieckie o sześć proc., a duńskie aż o czternaście proc.

Jak wypada w tym zestawieniu Polska? Nie najlepiej, choć za nami w zestawieniu tym plasują się choćby Niemcy czy Włosi. W Polsce do skarbu państwa w przypadku takiej rodziny odprowadzanych jest ok. 30 proc. dochodu brutto.

Podatki w Unii Europejskiej w takim samym modelu porównano też z tymi w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazuje, Amerykanie mają o wiele lepiej, ponieważ odprowadzają połowę tego, co Francuzi.

Ponadto w raporcie zauważono, że jeszcze gorzej wygląda to w przypadku osób samotnych. Te agresywną politykę podatkową odczuwają jeszcze bardziej.