Ograniczenia w sprzedaży alkoholu na Litwie

0
1799
ograniczenia w sprzedaży alkoholu

Litewski rząd postanowił wprowadzić ograniczenia w sprzedaży alkoholu. Po pierwsze podniesiona została granica wieku, od którego nabywać można napoje alkoholowe. Po drugie wprowadzono zgodę na ograniczenie godzin jego sprzedaży.

Alkohol od 20. roku życia

Zacząć należy od tego, że po zmianach alkohol nabyć będą mogły osoby, które ukończyły dwudziesty, a nie osiemnasty rok życia, jak miało to miejsce obecnie.

Patrząc z kolei na godziny, w których sprzedawany będzie on na Litwie, to w od poniedziałku do piątku handel alkoholem odbywał się będzie w godzinach od 10.00 do 20.00. W niedzielę natomiast do godziny 15.00. Zauważyć też trzeba, że nie zmieni się tryb sprzedaży alkoholu w placówkach żywienia publicznego. Zaznaczono jednak, że po godzinie 20:00 z takich miejsc alkoholu wynosić już nie wolno.

Próby zmniejszenia konsumpcji

Takie działania litewskiego rządu są zrozumiałe. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że statystycznie spożywa się tam go najwięcej w całej Europie. Średnio na każdego mieszkańca tego kraju powyżej 15. roku życia przypada aż 18 litrów czystego alkoholu rocznie.

Czy podniesienie wieku, od którego wolno będzie kupić alkohol oraz ograniczenie godzin jego sprzedaży da jakiś efekt? Wydaje się, że tak. Nie zapominajmy też, że w tym samym celu od marca wzrosła akcyza na alkohol. W przypadku alkoholu etylowego odnotowano wzrost o 23 proc. Akcyza win urosła z kolei aż dwukrotnie.