Emigranci w Wielkiej Brytanii muszą przygotować się na zmiany

0
1576
emigranci w Wielkiej Brytanii

Wiele wskazuje na to, że już niebawem emigranci w Wielkiej Brytanii będą mieli o wiele trudniej. Najprawdopodobniej problem mogą oni mieć nawet z przybyciem na Wyspy. Wszystko przez Brexit, który zakończyć może wolny napływ imigrantów z UE. Bezpieczni natomiast mogą być przybysze z krajów Wspólnoty, którzy dotrą tam, zanim uruchomiony zostanie artykuł pięćdziesiąty Traktatu Lizbońskiego, który rozpocznie proces Brexitu.

Szybkie zmiany

Wielu w takiej sytuacji spodziewało się, że Wielka Brytania zmieni zasady dla imigrantów, dopiero kiedy formalnie zacznie opuszczać UE, a więc w roku 2019. Na to jednak nie ma co liczyć. W Londynie obawiają się bowiem nagłego napływu imigrantów i zamierzają wspomniany artykuł pięćdziesiąty uruchomić już w połowie przyszłego miesiąca.

Emigranci w Wielkiej Brytanii, którzy mieszkają już na Wyspach, raczej mogą spać spokojnie. Premier Theresa May zapowiedziała bowiem, że ich żadne restrykcje nie dotkną, jeśli takie same gwarancje będą mieli obywatele Wielkiej Brytanii mieszkający poza tym krajem. Tych w państwach UE przebywa około 1,2 mln.

Wizy dla imigrantów

Z kolei minister spraw wewnętrznych Amber Rudd stwierdziła, że ma plany wprowadzenia 5-letnich wiz dla imigrantów. Dotyczyć ma to głównie zatrudnienia w najważniejszych sektorach gospodarki. Co jednak istotne nie będą się oni mogli ubiegać o zasiłki.