Największy zbiorowy pozew w historii przeciwko MasterCard

0
1482
MasterCard

Przed brytyjskim trybunałem do spraw konkurencji została złożona sprawa dotycząca MasterCard. Ma on zdecydować czy trafi ona do sądu. Prawniczy z Wielkiej Brytanii sugerują bowiem, że przez 16 lat firma ta żerowała na braku świadomości kilkudziesięciu milionów klientów, co powodowało ich straty finansowe.

Chodzi o lata 1992-2008, kiedy to firma MasterCard za obsługę kart debetowych i kredytowych przy płatności w sklepach naliczała dodatkowe opłaty. Wynikiem tego były wyższe ceny. Odszkodowanie dotyczyć może aż 14 mld funtów, czyli 17,2 mld dol. Do pozwu zbiorowego przystąpić może natomiast nawet 46 milionów Brytyjczyków.

Warto przypomnieć, że Urząd Antymonopolowy potwierdził zawyżanie cen przez ten podmiot już w roku 2014. Sama firma oczywiście do niczego się nie przyznaje. Rzecznik firmy podkreśla, iż koszt używania kart kredytowych i płatniczych MasterCard jest niewspółmierny do wygody.

Poszkodowanych klientów reprezentuje Walter Merricks, a więc były rzecznik finansowy Wielkiej Brytanii. Wszystko wskazuje więc na to, że będziemy mieli do czynienia z największym pozwem zbiorowym na Wyspach w historii.