Jak wybrać konto bankowe?

0
1637
Jak wybrać konto bankowe

W dobie XXI wieku nikt z nas nie trzyma swoich środków pieniężnych w domu. Jest to zupełnie nieopłacalne i naraża nas na niebezpieczeństwo. O wiele lepiej jest w tym przypadku postawić na bank i trzymać je na koncie. Tym bardziej że w erze bankowości elektronicznej i tak dostęp do swoich środków mamy 24 godziny na dobę. Sęk w tym, że wielu z nas ma problem i nie wie jak wybrać konto bankowe. Na jakie czynniki powinniśmy tu zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Koszty prowadzenia rachunku

Nie jest tajemnicą, że konto bankowe to jeden z tańszych produktów bankowych. Mimo wszystko trzeba wziąć pod uwagę, że pewne opłaty się z nim jednak wiążą i co najmniej kilka złotych w ciągu miesiąca z tego tytułu tracimy.

Idąc tym tropem, na początku należy sprawdzić, czy samo prowadzenie konta jest płatne. Obecnie coraz większa liczba banków nie pobiera za to żadnej opłaty, choć u niektórych jest to zależne od spełnienia konkretnych warunków. Często takim kryterium jest określonej wielkości wpływ na konto lub wykonanie kilku operacji dołączoną do konta kartą.

Inna opłata wiąże się z otrzymaniem czy używaniem karty płatniczej. Opłata ta może być jednorazowa, choć częściej jest ona naliczana każdego miesiąca. Niekiedy wykonanie kilku transakcji bezgotówkowych nas z niej zwalnia.

Jak wybrać konto bankoweKonto bankowe nie służy nam tylko do zbierania środków, ale także i wykonywania przelewów, co zwłaszcza dziś jest proste, kiedy to doskonale rozwinięta jest bankowość elektroniczna. Warto zadbać o to, aby takie przelewy do wszystkich banków bez wyjątku były darmowe.

Oprocentowanie

Jeśli nie wiesz jak wybrać konto bankowe, na pewno w pierwszej kolejności uwagę zwracasz na jego oprocentowanie. Oczywiście najlepiej, jeśli oprocentowanie jest jak najwyższe, choć jego wysokość nie może być czynnikiem decydującym o jego wyborze. Konta skonstruowane są tak, że ich oprocentowanie jest minimalne i nawet przy większych środkach na rachunku wiele na nich nie zarobimy. Ich główną funkcją jest bezpieczne przechowywanie naszych zasobów i bezproblemowy do nich dostęp.

Mobilność

Obecnie bardzo często ze swoich kont bankowych korzystamy już nie tylko przy wykorzystaniu do tego komputerów, ale również i urządzeń mobilnych. Warto zatem zainteresować się ewentualną aplikacją mobilną, co umożliwia choćby wykonywanie operacji z poziomu tabletów czy smartfonów.

Jak wybrać konto bankoweKontakt

Zwróćmy uwagę również i na kontakt. Wiele banków nie ma swoich oddziałów w mniejszych miastach, co może mieć swoje daleko idące konsekwencje. W przypadku jakichś problemów najlepiej jest bowiem sprawę załatwiać osobiście w jednym z oddziałów.

Inną możliwością jest połączenie z konsultantem. Zawsze możemy to zrobić za pośrednictwem telefonu, choć zdarza się, że banki oferują również na swojej stronie specjalnie przygotowany w tym celu czat internetowy.

Jak więc widzimy czynników, na które warto zwrócić uwagę jest kilka. Najważniejsze są chyba związane z nim opłaty, choć takie dodatki jak aplikacje mobilne również się konsumentowi przydają. Mamy nadzieję, że po tej lekturze pytanie, jak wybrać konto bankowe w końcu przestanie Cię dręczyć.