5 sposobów na uporządkowanie swoich finansów

Gubisz się w fakturach, terminach płatności, nie bardzo nadążasz za rozliczeniem transakcji na koncie? Nie ma w tym nic dziwnego. Każdy z nas ma co miesiąc kilka, kilkanaście stałych opłat do zrealizowania, płacimy kartą do rachunku rozliczeniowego, posługujemy się kartą płatniczą, gotówką i po prostu w którymś momencie gubimy się w tym wszystkim. Zwłaszcza że zawsze brakuje nam czasu. Tyle że ten czas to też pieniądze, które przeciekają nam między placami.

  1. Ustal, ile pieniędzy potrzebujesz na swoje wydatki. To podstawa każdego budżetu domowego. Musimy wiedzieć, ile zarabiamy i ile wydajemy. O ile odpowiedź na to pierwsze pytanie jest prosta, na drugie już niekoniecznie. Mamy zapewne świadomość, ile wydajemy na czynsz, przedszkole czy telefon, ale już ile miesięcznie płacimy za wodę czy gaz? Najczęściej dokładnie nie wiemy, płacimy przecież zaliczki co dwa miesiące, rozliczenie co trzy miesiące i tak naprawdę trudno nam podać średnią miesięczna. Tymczasem to bardzo proste. Zsumujmy wszystkie rachunki roczne i podzielmy je przez 12. Troszkę za dużo?
    2. Przejrzyj swoje umowy. Jeśli dotarło do ciebie, ze pewne opłaty są za wysokie, poprzeglądaj swoje umowy. Część z nich zawierasz na czas określony i przedłużają się pewnie automatycznie, niektóre przedłużamy z roku na rok, czyniąc to automatycznie. Tymczasem większość dostawców usług nie docenia wieloletniej lojalności, korzystniejsze umowy proponując nowym klientom. Czasem przepisanie umowy o dostawę usług telefonicznych czy internetowych z męża na żonę może równać się oszczędności kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
    3. Wprowadzaj wszelkie otrzymane rachunki do banku. Rzecz jasna, tego banku, w którym masz rachunek osobisty. Nic prostszego, każdy rachunek należy wprowadzić zaraz po otrzymaniu, jako ten, który wymaga opłacenia. Wielu z nas nie opłaca rachunków w terminie po prostu przez zwykłe roztargnienie. Jeśli faktycznie nie masz środków na koncie lub po prostu nie masz ochoty płacić z wyprzedzeniem ustaw w terminarzu datę opłacenia rachunku, a twój bank dokona opłaty we wskazanym terminie.
    4. Poświęć czas na finanse domowe. Nawet skrupulatne zbieranie paragonów niewiele Ci da, jeśli nie znajdziesz czasu na ich przegląd i analizę. Przynajmniej raz w miesiącu przyjrzyj się swoim finansowym domowym, porozmawiaj z rodziną, jakie są najbliższe planowane wydatki, które z nich trzeba zrealizować natychmiast, a z którymi nieco poczekać. Warto też ustalić wspólne cele: wyjazd na wczasy, kurs językowy. W ten sposób w finanse zaangażujesz wszystkich i będziesz mógł szukać wsparcia.
    5. Myśl o przyszłości. To nie tylko emerytura, która może wydawać ci się odległa, ale drobne awarie, remonty czy wymiana samochodu. Jeśli kilka razy, zadasz sobie pytanie, skąd weźmiesz pieniądze, jeśli popsuje ci się auto i poza odpowiedzią „pożyczę na nowe” nie znajdziesz dobrej odpowiedzi, uświadomisz sobie, że warto zaoszczędzić pieniądze, choćby niewielkie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

NAJNOWSZE

0
Would love your thoughts, please comment.x