Wpłaty na rzecz ZUS jednym przelewem już od stycznia

0
2088
wpłaty na rzecz ZUS

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem przedsiębiorcy, którzy płacą składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będą mieli mniej pracy. Od nowego roku wpłaty na rzecz ZUS odbywać się będą jednym przelewem, co na pewno pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, choć również korzystnie przełoży się na kwestię finansową.

Jeden zamiast czterech

Obecnie każdy płatnik musi wykonać trzy lub nawet cztery przelewy na różne rachunki bankowe, co jest czasochłonne. Po zamianie każdy będzie miał swój indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wykonywał wpłaty na rzecz ZUS. Jedna wpłata zastąpi więc składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zadaniem ZUS będzie również rozdysponowanie środków. Pomiędzy poszczególne fundusze i ich dysponentów ZUS będzie rozdzielał je na podstawie specjalnego algorytmu.

Projekt, który w życie powinien wejść z początkiem przyszłego roku, ma ułatwić życie przedsiębiorcom i wydaje się, że rzeczywiście zostanie przez nich odebrany pozytywnie. Niewiele jest bowiem w Polsce zmian, które są wprowadzane z myślą o przedsiębiorcach.