Urząd Skarbowy wykreśla firmy z rejestru

0
1910
Urząd Skarbowy wykreśla firmy

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy fiskus usunął wiele przedsiębiorstw będących płatnikami VAT. Podmiotów takich było aż 22 tys., choć tak naprawdę nie wiadomo, ilu z nich było oszustami, a ilu uczciwymi przedsiębiorcami, którzy tylko zawiesili swoją działalność. Dlaczego więc Urząd Skarbowy wykreśla firmy z rejestru tak ochoczo?

W zgodzie z ustawą o VAT

Wprawdzie zawieszenie firmy i to nawet na okres dwóch lat jest możliwe dzięki ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Jednakże urzędnicy mają to w nosie, choć też postępują zgodnie z prawem. Usuwanie firm z rejestru nakazuje im bowiem ustawa o VAT. Co ciekawsze wielu przedsiębiorców nawet nie wie o tym, że zostało usuniętych z listy i dowiaduje się o tym przez przypadek. Fiskus nie musi ich bowiem o tym informować.

Od takiej decyzji nie można się także odwołać. Należy więc być czujnym i na wypadek wykreślenia skierować prośbę o korektę. Wszyscy, którzy chcą sprawdzić, czy ustawa ta dotyczy także i ich firm sprawdzić mogą spis na stronie resortu finansów w Portalu Podatkowym.