Ruszyły szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

0
1928
szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

Pierwsze szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęły się w sobotę. Przeszkoleni zostaną rezerwiści, którzy wcześniej nie służyli w wojsku. W trzech powstałych do tej pory brygadach WOT (podlaskiej, podkarpackiej i lubelskiej) szkoleniem objętych zostanie 400 osób. Wśród adeptów znaleźli się przede wszystkim ludzie w wieku dwudziestu kilku lat, choć są również 30- oraz 40-latkowie.

Specjalistyczny program

Szkolenie prowadzone będzie na podstawie specjalnie opracowanego wcześniej programu. Duży nacisk położony zostanie na nabycie praktycznych umiejętności oraz przystosowanie się do służby wojskowej. Poza tym bardzo ważnym elementem dwutygodniowych praktyk będą szkolenia taktyczne i ogniowe czy zasady bezpiecznego posługiwania się bronią.

Przysięga rekrutów planowana jest na 21 maja. Po niej tworzone będą moduły kompanijne złożone z dwunastu żołnierzy. Sześciu z nich to rezerwiści, którzy od kwietnia przechodzą szkolenia uzupełniające. Drugą połowę będą stanowić żołnierze, którzy nie mieli do tej pory do czynienia z wojskiem. W takich grupach szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej odbywać się będą przez dwa dni w miesiącu oraz w ramach szkolenia zintegrowanego przez 14 dni w roku.

Przypomnijmy, że docelowo wojska WOT liczyć mają 53 tys. żołnierzy, którzy zgrupowani zostaną w 17 brygad po jednej w każdym województwie i dwóch na Mazowszu.