Chiny rzucają wyzwanie Amerykanom i podwajają wydobycie gazu łupkowego

0
1462
wydobycie gazu łupkowego

Wydobycie gazu łupkowego najlepiej idzie Amerykanom, którzy od roku 2014 efektywność odwiertów poprawili nawet o 120 proc. i tym samym mają dziś przewagę na rynku naftowym. Wydobycie ropy jest dzięki temu opłacalne nawet przy cenie 40 dolarów za baryłkę. Wyzwanie Amerykanom chcą rzucić Chińczycy, którzy mają zamiar podwoić wydobycie gazu z łupków.

Gaz przed węglem

Jeśli przyjrzymy się chińskiej gospodarce, w wielkim stopniu dziwić nas to nie może. Otóż dwukrotnie w minionym roku gaz prześcignął węgiel jako surowiec w produkcji energii elektrycznej. W marcu z kolei wydobycie gazu łupkowego w Państwie Środka wzrosło aż o ponad 50 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Nie zapominajmy też, że Chiny posiadają największe zasoby gazu z łupków. Obecnie szacowane są one na około 36 bln metrów sześciennych tego surowca. Amerykanie, a więc drugi kraj w tym rankingu mają zasoby na poziomie 24,5 bln metrów sześciennych.

Przyjrzyjmy się jeszcze przy tym złożom w Polsce, o których głośno było kilka lat temu. Wtedy to specjaliści z agencji Energy Information Administration poinformowali, że nasze zasoby gazu łupkowego sięgają 5,3 bilionów metrów sześciennych. Nie wydaje się jednak, aby była to prawda. Polski Instytut Geologiczny potwierdził, że gazu jest znacznie mniej, a nie można wykluczyć, że w niektórych przypadkach nie da się go nawet wydobyć. Te badania zakładały 1,92 biliona metrów sześciennych gazu łupkowego, choć najbardziej zbliżony wynik do prawdy jest znacznie niższy i wynosi 346-768 miliardów.