„Bykowe” – Rosja zastanawia się nad podatkiem od braku dzieci

0
1878
bykowe

Rządowy Instytut Demografii, Migracji i Rozwoju Regionalnego Rosji przedstawił prezydentowi Putinowi projekt ustawy, w którym to bezdzietne małżeństwa byłyby obciążone dodatkowym podatkiem. Tak zwane „bykowe” ma na celu skłonienie rosyjskich małżeństw do posiadania dzieci. Nie jest bowiem tajemnicą, że Rosja od lat zmaga się z niżem demograficznym.

Pół proc. dochodu

W przypadku braku posiadania dzieci w ramach nowego projektu rodziny w Rosji miałyby być obciążone podatkiem w wysokości pół proc. dochodów. Oczywiście nie dotyczyłoby to tych, którzy nie mogą mieć dzieci wskutek medycznych przeciwwskazań. Trudno wyrokować, czy pomogłoby to rozwiązać problem niżu demograficznego. Ten jest jednak spory. Specjaliści przewidują, że w roku 2050 z tego powodu Rosjan może być mniej aż o 20 mln. Projekt przewiduje też, że zyskałyby na tym rodziny wielodzietne, które otrzymałaby stosowne wsparcie.

„Bykowe” dobrze znane jest również w Polsce. Do lat 70. XX wieku płacili go kawalerowie powyżej 30. roku życia. Potem kilkukrotnie go jeszcze rozważano, choć ostatecznie w żadnej formie się na taki podatek już nie zdecydowano.