Powstanie centralny rejestr faktur?

Ministerstwo Finansów nie ma zamiaru się poddać i na różne sposoby walczy z wyłudzaniem podatku VAT. Kolejną reformą ma być centralny rejestr faktur. Jednocześnie w planach jest również wprowadzenie w VAT tak zwanej podzielnej płatności.

Luka na 40-60 mld

Przypomnijmy, że na początku stycznia minister i zarazem wicepremier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że walka z wyłudzeniami podatku VAT jest obecnie dla resortu finansów priorytetem. Szacuje się bowiem, że luka wynosi tu aż 40-60 mld zł.

Morawiecki zapowiedział jednocześnie, że w związku z tym centralny rejestr faktur jest bardzo realny, choć na ostateczne decyzje trzeba jeszcze poczekać. Przede wszystkim na wszelkie analizy, które są tutaj niezbędne.

Sprawa split payment, a więc podzielonej płatności, w której płacony VAT nie trafia na rachunek sprzedawcy, ale specjalnie dedykowane konto jest nieco bardziej skomplikowana. Wcześniej trzeba ją bowiem przedyskutować z Komisją Europejską.

Wszystko wskazuje jednak na to, że przedsiębiorcy nie mogą spać spokojnie. Wszelkie zmiany raczej nie będą dla nich korzystne.

CZYTAJ WIĘCEJ

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

NAJNOWSZE

0
Would love your thoughts, please comment.x