Lokata bankowa jako sposób na oszczędzanie?

0
1743

Dla jednych jest najskuteczniejszym sposobem na oszczędzanie, dla innych – skutecznym sposobem na uchronienie swych oszczędności przez inflacją. Lokata bankowa już dawno stała się jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków sposobem na ochronę swych pieniędzy przed spadkiem ich wartości oraz na oszczędzanie. Jak każdy produkt bankowy, tak i lokata ma swe mocne i słabe strony.

Zalety lokaty bankowej

Zaletą lokaty jest to, że ulokowane na niej pieniądze są dobrze oprocentowane i zarabiają na siebie. Trudności związane wydawaniem środków zgromadzonych na lokacie sprawia, że z byle powodu takiej lokaty się nie likwiduje. Zabezpiecza to skutecznie oszczędności tych osób, które zbyt łatwo ulegają przelotnym pokusom i bez zastanowienia sięgają po swe oszczędności.

Minusy lokaty bankowej

Lokata bankowa jest świetnym sposobem na oszczędzanie, ma ona jednak i swe słabe strony. Tym największym problemem jest to, że ulokowanych na lokacie pieniędzy nie można ruszyć przed upływam określonego w umowie z bankiem terminu. Owszem, w razie nagłej konieczności można lokatę zlikwidować przez terminem, jednak w takiej sytuacji traci się prawo do odsetek.

Różne oferty banków – różne lokaty

Każdy bank ma swą własną ofertę lokat. Można tu wyróżnić zarówno lokaty długoterminowe, jak i lokaty krótkoterminowe. Oznacza to, że pieniądze można zamrozić na miesiąc, na kwartał lub na rok. To oczywiście tylko najbardziej znane rozwiązania, gdyż ze względu na czas trwania umowy banki mają szereg różnych propozycji. Lokaty różnią się jednocześnie wysokością oprocentowania, a jego stawka zależy i od oferty banku, i od czasu, na jaki pieniądze są powierzane bankowi. Im dłużej trwa czas przetrzymywania środków finansowych na lokacie – tym większe oszczędności. Na to mogą sobie jednak pozwolić ci, którzy spokojnie mogą na dłuższy czas zamrozić swe oszczędności i ci, którzy mają pewność, że w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy nie będą potrzebowali pieniędzy pochodzących z oszczędności.

BiznesMedia.pl poleca lokaty Toyota Banku: