Liczba narodzin dzieci w Polsce rekordowo wysoka

0
1635
liczba narodzin dzieci w Polsce

Nie było wątpliwości, że program 500+ walnie przyczyni się do podniesienia liczby rodzonych dzieci. Chyba jednak nawet PiS nie spodziewał się, że liczba narodzin dzieci w Polsce będzie tak wysoka. Nie jest wykluczone, że rok 2017 pod tym względem może być najlepszy od lat.

Szybki wzrost

Większa liczba narodzin jest zauważalna gołym okiem. Patrząc tylko na styczeń, w pierwszym miesiącu nowego roku urodziło się o 2300 dzieci więcej niż w adekwatnym okresie rok wcześniej. To wzrost aż o 10 proc, a to nie koniec. Wynik ten dotyczy wyłącznie narodzin w placówkach publicznych. Jeżeli dodamy do tego prywatne kliniki, wynik może i pewnie będzie jeszcze wyższy.

400 tys. dzieci w ciągu roku

Jeśli tak dalej pójdzie możliwe, że w tym roku liczba narodzin dzieci w Polsce przekroczy 400 tysięcy. Byłby to wynik najlepszy od wielu lat, który wskazywałby, że rzeczywiście mamy do czynienia z boomem demograficznym. Specjaliści przewidują wynik 410 – 420 tysięcy narodzin.

Przypomnijmy jeszcze, że w ubiegłym roku na świat przyszło 385 tys. dzieci, co i tak było wynikiem o około 16 tys. wyższym niż w roku 2015.

Na pewno taki wzrost liczby narodzin dzieci jest wynikiem wprowadzonego w kwietniu ubiegłego roku programu 500+. Świadczenie to w wysokości 500 zł dostają rodziny na drugie i kolejne dziecko do 18. roku życia niezależnie od uzyskiwanego dochodu. W przypadku tylko jednego dziecka mogą na nie liczyć rodziny, w których dochód na osobę wynosi mniej niż 800 złotych lub 1200 złotych, kiedy to wychowywane jest dziecko niepełnosprawne.