Strona główna Poradnik Jak być eko i oszczędzać pieniądze?

Jak być eko i oszczędzać pieniądze?

0
Jak być eko i oszczędzać pieniądze?

Każdy z nas generuje odpady i zdaje się, że jest to nie do uniknięcia. Oczywiście, w całości zapewne nie, ale jest kilka sposobów, aby zmniejszyć przynajmniej co nieco ilość odpadów. Zwłaszcza że w wielu przypadkach, może się to wiązać ze znaczącymi oszczędnościami w naszym budżecie.


Zero waste


To idea lub filozofia życia, która stanowi, że każdy z nas może maksymalnie ograniczyć ilość generowanych przez siebie odpadów. Zwłaszcza takich, które z różnych powodów nie mogą być poddane recyklingowi lub ich przetwarzanie jest bardzo kosztowne. Rzecz jasna to odrobinę utopijne założenie i w praktyce nie każdy z nas jest w stanie poświecić się np. kompostowaniu odpadów organicznych. Jest jednak kilka sposobów, które pozwolą znacząco zmniejszyć ilość śmieci.


Opakowania


We wszystkich sklepach opakowania na zakupione produkty są płatne. Zwróć uwagę, aby nigdy nie wchodzić po zakupy, jeśli nie masz przy sobie torebki. Cena opakowania potrafi sięgać złotówki, w zależności od wybranej sieci. Jeśli nie masz własnego opakowania, zacznij używać sklepowych kartonów. Te kilka złotych przekłada się w tygodniu na dodatkowy deser.


Woda


Niestety jest jej coraz mniej, a my zużywamy ją, zupełnie nie kontrolując ilości. Odkręcanie wody w czasie mycia zębów, gdy bezsensownie spływa do odpływu, to tylko jeden z naszych grzechów. Zwracanie uwagi, na to, aby na co dzień brać tylko szybki prysznic, powinno być oczywiste. Równie proste jest gromadzenie deszczówki do podlewania. W wielu gospodarstwa, szczególnie tych z ogrodami, funkcjonują dodatkowe studnie gruntowe. Jeśli takiej nie masz, po prostu zainwestuj w kilka beczek i to w nich zbieraj wodę deszczową do pielęgnacji upraw. Zastanów się także nad zainwestowaniem w filtry do wody i po prostu zrezygnuj z kupowania wody butelkowej. Biorąc pod uwagę, że każdy z nas powinien wypić przynajmniej butelkę dziennie, w skali tygodnia to nie tylko mniej o aż 7 plastikowych odpadów, ale też oszczędność przynajmniej 15 złotych. W większości miast woda w kranach jest znakomitej jakości.


Prąd


Wymiana żarówek na energooszczędne czy LED to oczywiste, ale zadbaj także, aby twój ogród i podjazd oświetlały lampy solarne. Zupełnie wystarczą, b nieco rozjaśnić mrok, a ich używanie jest całkowicie bezpłatne. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna. Jednorazowy wydatek szybko się zwraca, produkowana w ten sposób energia jest eko, a wiele gmin daje dofinansowania do tego typu instalacji. Co więcej, w większości banków można skorzystać z kredytów na preferencyjnych warunkach.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x