Jak wysłać Jednolity Plik Kontrolny?

Zbliża się data 27 lutego. Co to oznacza w praktyce? Otóż do tego dnia małe i średnie przedsiębiorstwa muszą wysłać JPK, a więc Jednolity Plik Kontrolny. Duże firmy taki obowiązek mają już od kilku miesięcy. Jak zatem to zrobić i czym jest JPK?

Informacje dla US

Najprościej rzecz ujmując, Jednolity Plik Kontrolny to nowa forma przekazywania dokumentów z zakresu prowadzenia działalności do Urzędu Skarbowego. Nie trzeba tu wysyłać żadnych dokumentów papierowych ani uzupełniać formularzy. Wystarczy odpowiedni plik komputerowy.

Jednolity Plik KontrolnyWydaje się, że sama koncepcja JPK jest słuszna. Z jednej strony powinno to uściślić system podatkowy, z drugiej natomiast łatwiej będzie wyłapywać przestępców, którzy z fiskusem nie są fair. JPK ma więc usprawnić kontrolę firm, na czym US także zaoszczędzi. Sprawdzenie przesłanego pliku jest bowiem prostsze aniżeli wysyłanie na miejsce zastępów urzędników.

„Za” takim projektem przemawia również jego funkcjonowanie w innych krajach. Podobnie sprawa ma się bowiem w Austrii, Francji, Portugalii, Czechach, Luksemburgu, Niemczech, Belgii, Holandii, na Litwie i w Szwecji.

„Średnie” i „Małe” przedsiębiorstwa

Duże firmy plik JPK_VAT wysyłać muszą od 1 lipca ubiegłego roku. Średni i mali przedsiębiorcy od stycznia 2017 roku. W pierwszej kolejności zastanowić się trzeba, co oznacza termin średni czy mały.

Otóż zalicza się do nich firmy, które zatrudniały powyżej 10 pracowników i miały roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych w wysokości 2 mln euro lub więcej. Będąc małym przedsiębiorcą, trzeba spełniać te dwa warunki. Jeśli spełniacie tylko jeden z nich, obowiązek wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego na razie Was nie dotyczy, choć zmieni się to za rok. Wówczas obowiązek ten dotyczyć będzie też mikro przedsiębiorców.

Jednolity Plik KontrolnyZauważmy tutaj, że plik JPK_VAT wysyła się przez specjalnie powstałą w tym celu platformę, co nie powinno stanowić trudności. Do pobrania na Wasz system znajdziecie ją TUTAJ. Inne dane z ksiąg rachunkowych (JPK_KR), wyciągi bankowe (JPK_WB), obrót magazynowy (JPK_MAG), faktury VAT (JPK_FA), podatkowe księgi przychodów i rozchodów (JPK_PKPiR) oraz ewidencję przychodów (JPK_EWP), przekazywać można na nośnikach zewnętrznych lub wysyłać je elektronicznie. To jednak na specjalne życzenie US.

Pamiętajcie, że jeśli wysyłka nastąpi zbyt późno lub nie wyślecie takiego pliku w ogóle czekać Was może kara, choć w pierwszych miesiącach być może uda się Wam jej uniknąć nawet w przypadku opóźnienia, bo organy mają być pobłażliwe. Mimo wszystko lepiej nie ryzykować.

CZYTAJ WIĘCEJ

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

NAJNOWSZE

0
Would love your thoughts, please comment.x